top of page

כאן גרים בכייף...

ובנו נתקלנו לא פעם בשאלה, האם לקנות בית או לשכור? האם לקחת משכנתא או לגור אצל ההורים ולחסוך? עם הדילמה הזו מתמודדים אלו שלאחר שנים של מעבר בין דירות שכורות, מחפשים יציבות, זוגות טריים שרוצים להתחיל לבנות את הקן, או משפחות שהתרחבו ומחפשות דירה גדולה יותר או סתם כאלה שבא להם בית חדש.

שאלות כאלה ורבות אחרות טורדות את מנוחתנו כאשר אנו מגיעים לשלב בו עלינו לקבל החלטה שהיא למעשה אחת המשמעותיות ביותר בחיינו.

חוסר ידע והתמצאות בפרטים רק מגבירים את הפחדים והטעויות שאנו עושים בלי משים בבואנו לקחת משכנתא.

את הבחירה בין ההצעות השונות להלוואת המשכנתא אנו עושים על ידי השוואת הריביות בבנקים. אך חשוב שנדע גם להעריך מה יהיה גובה הריבית בהמשך חיי ההלוואה המושפעות מבחירת מסלולים, שבעתיד יכולות לעלות לנו ביוקר, כמו מסלולים צמודי מדד, דולר או פריים, במיוחד לאור העובדה שהבנקים למשכנתאות מפרסמים מבצעים חדשות לבקרים בתקשורת, כאילו מדובר בתנאים אופטימאליים, אך אינם רושמים שמדובר בריבית שמשתנה כל שנה או שנתיים לדוגמא. ברגע שעברנו את השלב הראשון והחלטנו לקנות בית/ דירה ישנן כמה משוכות שאנו צריכים לעבור כמו:

1. לאיזה בנק לפנות?

2. באילו מסלולים לבחור? מה ההבדלים בין כל מסלול? לכמה שנים?

3. כמה כסף לקחת? מה זה בכלל אחוזי מימון? בכמה נוכל לעמוד בחודש?

4. מה פרוש קנס פירעון מוקדם?

5. מה פרוש מדד / צמוד מדד, משתנה / קבוע?

אנו עומדים לקרוס תחת עול ההגדרות כמו: משכנתא בריבית קבועה צמודה למדד ושאיננה צמודה למדד, משכנתא בריבית משתנה, צמודה למטבע חוץ או לשקל ועוד ועוד..

ואם חשבנו שאחרי שחתמנו על מסמכי המשכנתא סיימנו וכעת נוכל לישון בשקט – טעינו!

לאחר חתימה על מסמכי המשכנתא נקבל רשימה אינסופית של מסמכים שעלינו להמציא לבנק ואז מתחיל לקסיקון חדש, הלקסיקון המשפטי: ערבות חוק מכר, נסח טאבו, הערת אזהרה, משכון, רשם המשכונות, ייפוי כח נוטריוני ועוד מילים מפחידות כמו פארי פסו ופרצלציה. נעמוד מול פקידת המשכנתאות בעיניים פעורות, נעשה עצמנו מבינים כל מילה, ניקח את המסמכים ונברח הביתה , מנסים לעכל את מה שעברנו היום בבנק. למחרת נקום בבוקר ונתנחם בכך שרוב האנשים עוברים את ההליך הזה ושאנחנו לא הראשונים ובטח ובטח לא האחרונים. נעביר את המסמכים לטיפול העורך-דין / נוטריון ולבסוף נחזיר לפקידת המשכנתאות בבנק את המסמכים מוכנים.

כעת שאנחנו (כמעט) בסוף התהליך נשארו "רק" שמאות וביטוחי משכנתא.

אז מה היה לנו:

1. בחירת משרד תיווך- שימצאו לנו דירה מתאימה לצרכינו.

2. בחירת עורך דין – שיגן עלינו וידאג לכל הצד המשפטי ברכישת הדירה.

3. בחירת בנק – שייתן לנו את המסלולים והתנאים הטובים ביותר עבורנו.

4. בחירת חברת ביטוח - שתיתן לנו את הכיסוי הטוב ביותר לביטוח חיים ונכס.

אוי, רק אם היה מישהו שיכול לעשות את כל זה בשבילנו..... זה היה חוסך לנו המון זמן, התלבטויות וכאב ראש.

אין ספק שההחלטה לקחת משכנתא היא צעד לא פשוט בכלל, אבל אפשר להקל על התהליך אם נעזרים ביועץ משכנתאות. הידיעה שמישהו מקצועי מטפל בכם ומשגיח על כספכם, תאפשר לכם לבחור במסלול שמתאים לכם ביותר, ותקל עליכם לישון טוב יותר בלילה.

בן עמרם שריי

saray@m-fix.co.il

052-8386732


bottom of page